Враца се намира в северозападната част на България, в полите на Врачанския балкан. На север граничи с река Дунав, на юг със Софийска област, на запад с област Монтана, на изток с Ловеч и Плевен. Населението на областта е приблизително 95 000 жители, като всички в околността се гордеят с красивата природа на Врачанския балкан и пещера ,,Леденика”.
Полезна и актуална информация може да намерите на сайта на община Враца
Ако искате да узнаете още за града посетете Уикипедия
Информация за Враца от Start.bg
Преди около 6 000г пр. Хр. по врачанските земи са бродели първобитни хора. Те са се занимавали с земеделие и животновъдство. В наследството си те са ни оставили много от предметите, с които са боравили. Във врачанския регион са открити много и най-различни глинени съдове, накити и оръжия.
Вратица е било името на града през периода на Средновековието. То е умалително на врата и вратца, с което може да се свърже местността, в която се намира Враца. Местността представлява тесен планински проход, който може да се сравни с врата.
По времето на турското робство, Враца не веднъж е била опожаравана. В крепостта покрай Враца и във Врачанския балкан са се укривали много българи. Хайдути, Ботеви четници, знайни и не знайни борци за свобода са бродели из Врачанската местност.
В началото на деветнадесети век Враца се превръща в основен икономически, административен, търговски и занаятчийски център на северозападна България.